Monday, January 28, 2008

Economic Woes

I did some grocery shopping this morning.  Then I came home and took some Excedrin!  My goodness, I'm really getting tired of paying a fortune for basic things!

Here are the prices of three fairly basic grocery items in my neck of the woods.  How much are these in your area?  I'm curious to know.  Write an entry and leave me a link in my comments section.  Let's do a comparison across the country, shall we?  I live in Southern Indiana, and as of January 28, 2008 here are the prices in my area for milk, eggs, orange juice, and gasoline.  These are non-sale prices:

Milk, 1 gallon - $3.89

Eggs, 1 dozen large - $1.89

Orange juice, 1 gallon - $3.99

Gasoline - $2.92 per gallon (actually a little cheaper than last week!)

And for a bonus, I'm going to tell you what I paid for some yellow Summer squash (out of season, admittedly): $2.88 a pound!!!

Want to play along?

17 comments:

Anonymous said...

I nearly fainted the other day when I paid 5$ for a gallon of milk!
Eggs about 2$
orqange juice  about 3$

Marti

Anonymous said...

Ditto for me on those prices... and can I add Folgers Columbian coffee to the list:
$9.84 here in KY just across the river from you.  Everything else is about the same.  Terrible prices for food.  Meat seems to have gone up just since Christmas!!!  Scary.  It's like $6 for two pounds of ground beef, and that isn't even the good stuff... that's the medium fat content.
Lisa

Anonymous said...

I pay a lot for milk because I will only buy it from the dairy. I pay $8.75 for 2 1/2 gallons. Meat is very expensive here! I swear the rest of my family will become a vegan just because we can't afford meat any more! LOL
Kelli
http://journals.aol.com/kamdghwmw/noonmom

Anonymous said...

since we llive in basically the same neck of the woods....prices are about the same here in Lexington....the thing that amazes me tho is....the price of everything is going up up up and highter....but the paycheck coming home stays the same???? hmmm!!!! hugs...Ora

Anonymous said...

Milk, 1 gallon - $6

Eggs, 1 dozen large - $7

Orange juice, 1 gallon - $14

Gasoline - $11 per gallon

Still sitting upright in your chair?

Anonymous said...

aiy yi yi!  I don't buy much milk.  But I pay $3.49 for a half gallon of organic.
I can get Kroger brand oj for $2.49 a half gallon. The rest is the same.
Traci

Anonymous said...

I have the benefit of shopping at the military commissary, so my groceries overall are cheaper....

$5.00 for organic milk
$2.50 for organic eggs
$1.50 for a 1/2 gal. of O.J.

Gas, I'm not sure of.....

~Amy

Anonymous said...

Regarding Guido's comment below:

{{Gasp}} NO!  I had to pull myself back up off the floor!

Okay, like I told Joan, I pass the prize for higher cost of living over to you guys!!

Lori

Anonymous said...

Oklahoma ...

Gas $2.67 1 gallon

Milk $3.29 per gallon

Eggs $1.29 1 dozen

Orange Juice $2.89 per gallon

Tide liquid detergent (36 loads) $8.99
(on sale)

Anonymous said...

Groceries and gasoline are high here in our small town too but we have been getting texas oranges 10 for a dollar and have we been taking advantage. They are soooo good but that won't last forever. Paula

Anonymous said...

Eggs 2.14, gas 3.00 plus, and milk 3.98-4.20, are all higher here.  Who can afford Excedrin after that. lol

I live in NW Georgia

Nelishia

Anonymous said...

Cheapest gas around is $2.93.
The rest I'm not sure of at the moment. Haven't bought those items lately. But, I think they are in the same ballpark as you.
Pam

Anonymous said...

I have a diesel and my cost is $3.39 per gallon right now.  I don't know about the others, I don't buy eggs or OJ and I forget what the milk was. I am a big help aren't I.  ;o
Lisa

Anonymous said...

I know the prices are out rages , eggs 1.53 milk 3.15 gas and juice 2.79 here Missouri bootheel
hugs
Sherry

Anonymous said...

OJ was a $1 cheaper here and I would say everything else is pretty close here in NY.  It's ridiculious the amount of money we shell out for groceries these days. If Doc and I come in under $200 for the week that's good. It's only the two of us , albeit I do buy a lot of fresh fruit and veggies, which alone cost a leg and arm over the winter months. (Hugs) Indigo

Anonymous said...

As of today, in No. Michigan, gas is $3.05.  It just went up from $ 2.86 yesterday.  the milk is $3.69, the orange juice is $l.99 for frozen concentrate, and eggs are $2.19.  I thought they said that the crude prices were going down!  
                                                                                 Leigh

   

Anonymous said...

We have a dollar store here in Phoenix where you can get produce for $1 like a sack of onions, atleast 3 green peppers, a cauliflower, sack of potatoes, etc.  I shop around a lot and go to the grocery stores with the most reasonable prices for produce.  My sister shops at all the stores in the Mexican districts as they have very cheap produce also, but she says that due to the clamp down on hiring illegals, places that cater to very low income Mexican and illegals are closing.  Gerry